BFA Championships. Catton Hall, Walton upon Trent : Results

Back To Tournament
Division: 1
Judge: Jason Baker
Place Team Fastest Time
1 Aces Wild 16:41
2 WOW Wonderdogs 15:98
3 Mansfield Marnicks 15:80
4 Supersonic Saltires 16:46
5 Live Wires 16:33
6 Extreme Racers 16:55
Division: 2
Judge: Sharon Allcorn
Place Team Fastest Time
1 Storm Chasers 16:58
2 Bristol Ball-istics 16:64
3 Reiver Rebels 16:94
4 FourPaws Racing 16:96
5 Lightning Strikes 16:94
6 Mansfield Muskateers 16:77
Division: 3
Judge: Andrew Short
Place Team Fastest Time
1 Rotherham Rockets 16:76
2 Dream Team Supreme 16:78
3 Tails You Lose 16:89
4 Mansfield Mustangs 17:11
5 Knebworth Twisters 17:03
6 Runcorn Raiders 17:36
Division: 4
Judge: Rachel Short
Place Team Fastest Time
1 WOW Underdogs 17:13
2 Delta Demolition 17:44
3 Trigger Happy 17:31
4 Paws 8 Pred8tors 17:37
5 Kennet Zingers 17:11
6 Deva Dogmatix 17:55
Division: 5
Judge: Caz Higginson
Place Team Fastest Time
1 Cambridgeshire Canines 17:39
2 Aces on Deck 17:24
3 Nuneaton Flyers 17:22
4 Greetland Grasshoppers 17:86
5 Nene Valley Rapids 17:43
Division: 6
Judge: Erica Steele
Place Team Fastest Time
1 Hinckley Hooligans 17:37
2 Flea Jumperz 17:70
3 Somerset Scrumpys 17:69
4 Saltire Jaggy Nettles 17:68
5 Wild West Black & Whites 17:71
6 Mansfield Mutants 17:03
Division: 7
Judge: Sue North
Place Team Fastest Time
1 Wicked 17:70
2 Hatfield Hit & Run 17:95
3 Carry On's 17:63
4 Notts Supadogs 17:53
5 Kennet Kites 17:76
6 Antics 18:01
Division: 8
Judge: Alicia Marsland
Place Team Fastest Time
1 Hampshire Hurricanes 18:02
2 Funky Fidos Flyballers 17:52
3 Shooting Star Comets 17:68
4 Fenland Firestorm 17:83
5 Muskerhound Marauders 18:03
6 Rotherham Runaways 21:48
Division: 9
Judge: Chloe Allcorn
Place Team Fastest Time
1 Coventry Racers 17:89
2 Brigg Muttley Mayhem 17:57
3 Banchory Bravehearts 17:94
4 Racing Herts 17:96
5 Bristol Ball-istic Rockets 18:04
6 Manx Missiles 18:09
Division: 10
Judge: Chris Mace
Place Team Fastest Time
1 Northants Phoenix 18:14
2 WOW Overdogs 18:04
3 Shawcross Fully Fledged 18:37
4 Shawcross Racers 18:03
5 Wire Flash 18:37
6 The Doghouse 18:20
Division: 11
Judge: Sam Bawden
Place Team Fastest Time
1 Extreme Tsunami 18:27
2 Mansfield Moonshines 18:24
3 Relentless 17:98
4 Storm Force 18:38
5 Knebworth Tornadoes 18:41
6 Ramsden Ravers 18:36
Division: 12
Judge: Kim Sermon
Place Team Fastest Time
1 Runcorn Run-A-Ways 17:84
2 Ready2Fly 18:11
3 Bassett Torpedoes 17:92
4 Bone Idol 18:10
5 Shooting Star Moonies 18:91
6 Flea Hopperz 18:53
Division: 13
Judge: Darren Dent
Place Team Fastest Time
1 Aces Hearts 17:95
2 Dream Team Maddogz 18:34
3 Tayside Wile E Coyotes 18:18
4 Barking 4 Balls 18:75
5 Nuneaton Bees 18:91
6 DogStar Dark Knights 19:59
Division: 14
Judge: Kelly Murdoch
Place Team Fastest Time
1 Molten Magnets 18:81
2 Storm Damage 18:54
3 Carnegie Canines 18:33
4 Essex Echoes 18:59
5 Alpha Dogz 19:08
Division: 15
Judge: Sarah Wallace
Place Team Fastest Time
1 Rooky Racers 18:75
2 Copper Wires 18:78
3 Harvey's Calverley Hooligans 19:20
4 Nene Valley Sprinters 19:24
5 WOW Thunderdogs 18:57
6 Cambridgeshire Catapults 19:26
Division: 16
Judge: Jenni Wallace
Place Team Fastest Time
1 Karma Bites 18:92
2 Aces Diamonds 18:29
3 Reiver Renegades 18:99
4 Bassett Dynamites 19:08
5 Wuff N Ready Racers 19:22
6 Delta Dagnabbit 18:95
Division: 17
Judge: Darryl Ogden
Place Team Fastest Time
1 Bristol Ball-istic Extraset 19:16
2 Pounding Herts 18:94
3 Lightning Sprites 18:67
4 Mad Mutts 18:65
5 Ready4Anything 18:69
6 FourPaws Flying 18:31
Division: 18
Judge: Louise Satchwell
Place Team Fastest Time
1 Hatfield Hyperdogs 18:69
2 Cotswold Cyclones 18:93
3 Scratch Squad 18:82
4 Grasshopper Express 18:85
5 Hinckley Heelers 19:27
6 Mansfield Nicmarnays 19:46
Division: 19
Judge: Hazell Brown
Place Team Fastest Time
1 Notts Supasonics 19:07
2 Commandos 18:87
3 Cambridgeshire Cannons 18:98
4 Hot Wires 19:41
5 Coventry Blues 19:20
6 4x4 Quattro 19:10
Division: 20
Judge: Val Currie
Place Team Fastest Time
1 Up and Running Ricochets 19:18
2 Sheffield Speeders 19:48
3 Bassett Hotdogs 18:73
4 Hampshire Hooligans 19:18
5 Foxes & Vixens 19:90
6 FourPaws On The Move 20:10
Division: 21
Judge: Maureen Hendry
Place Team Fastest Time
1 Extrabuccs 19:10
2 Heads or Tails 19:18
3 Hatfield Hijakers 19:58
4 Gofours 19:25
5 Karmamster 19:42
6 The Sussex Torpedos 20:03
Division: 22
Judge: Samantha Clark
Place Team Fastest Time
1 Hampshire Hicks 19:32
2 Electric Wires 19:51
3 Reiver Reprobates 19:17
4 Brigg Muttley Mavericks 19:46
5 Gofours Poachers 20:75
6 Fast Lane 4x4's 20:09
Division: 23
Judge: Cat Connor
Place Team Fastest Time
1 Running 4 Balls 19:63
2 Absolute Navigators 19:36
3 Pup Idol 19:60
4 Flea Powderz 20:44
5 Monster Mania 21:26
6 Lightning Bolt 27:32
Division: 24
Judge: Kristian Allcorn
Place Team Fastest Time
1 The Flying Scots Synergy 19:34
2 Scorchin' Fury 19:77
3 InnerWolf 20:01
4 Extreme Wipeout 20:68
5 Bring Your Own Ball (BYOB) 20:56
6 Calverley Cool Runnings 20:54
Division: 25
Judge: Lynne Laing
Place Team Fastest Time
1 Molten Minstrels 20:07
2 Running 4 Mutts 19:47
3 Relentless Rebound 20:20
4 Mansfield Mini Marnicks 19:07
5 Power Jets 19:99
6 Wuff N Ready Strollers 18:80
Division: 26
Judge: Alison Moyes
Place Team Fastest Time
1 Antics Allstars 19:05
2 Lichfield All Blacks 19:52
3 Lightning Chasers 19:61
4 Karma Kicks 20:14
5 Kennet Specials 19:38
Division: 27
Judge: Cheryl Quinn
Place Team Fastest Time
1 Rotherham Riders 19:50
2 Demon Pawz 19:36
3 Scrumpy Dash 19:87
4 Wilmslow Coyotes 19:89
5 Aces Clubs 20:65
6 Fenland Blaze 20:16
Division: 28
Judge: Scott Jarvis
Place Team Fastest Time
1 Kaos Krunchies 19:23
2 Rooky Raiders 19:48
3 Rotherham Runners 19:86
4 Covert Clangers 20:14
5 Runcorn Randoms 20:97
6 Black Adders 18:94
Division: 29
Judge: Richard Liversidge
Place Team Fastest Time
1 Cheshire Salts 20:04
2 Runcorn Rebels 19:45
3 Bytes Bite Back 20:38
4 Antics in Acceleration 20:19
5 Keep Calm and Carry On 20:69
6 Tayside Roadrunners 20:87
Division: 30
Judge: Steve Leek
Place Team Fastest Time
1 Trigger Happy Pals 20:28
2 Dundee Dynamutz 20:12
3 Hotshots 20:94
4 Aces Dominos 21:43
5 Flea Sprayz 21:24
6 Dukes & Divas 20:09
Division: 31
Judge: Tony Cain
Place Team Fastest Time
1 Ramsden Replay 19:75
2 Paws 8 Go 4 it 19:84
3 Essex Expectations 20:03
4 Wicked Elite 19:48
5 Alpha Bedlam 22:82
6 Aces Rapids 20:33
Division: 32
Judge: Dave Long
Place Team Fastest Time
1 Geordie Legends 20:26
2 Commandos Under Fire 19:90
3 Banchory Highlanders 20:17
4 Freewheelers Full Frottle 20:23
5 Antics with Attitude 20:48
6 Ramsden Rockers 20:74
Division: 33
Judge: David Flood
Place Team Fastest Time
1 Up and Running 20:55
2 Commandos Strike Force 20:32
3 Lightning Storm 20:56
4 Molten Metals 20:84
5 Hatfield Hellraisers 20:80
6 Waggytails Flyball 21:91
Division: 34
Judge: Howard Campbell
Place Team Fastest Time
1 Essex Express 20:31
2 Ginger Mutts 20:64
3 Subsonic Saltires 20:41
4 Bassett Allsorts 20:70
5 Furbeez 21:16
6 Coyote Misfits 21:03
Division: 35
Judge: Mark Peck
Place Team Fastest Time
1 Muskerhound Mysteries 21:19
2 Storm Warriors 20:86
3 Funky Furballs 21:61
4 Keresley K9 20:01
5 FourPaws Running 21:34
6 Gofour Yellowbellies 24:12
Division: 36
Judge: Jenny Cousins
Place Team Fastest Time
1 Blackpool Super Nova 20:24
2 Lomond Raiders 20:70
3 WOW Strollerdogs 20:57
4 Rooky Rascals 20:73
5 Midshires Mud Pack 21:19
6 Nuneaton Dodgers 21:27
Division: 37
Judge: Sue Sharp
Place Team Fastest Time
1 Hampshire Hershey's 20:08
2 Molten Magic 20:59
3 Notts supanaturals 21:35
4 Relentless Revolution 21:72
5 Nottingham Flyers 21:76
6 Mansfield Mavericks 22:45
Division: 38
Judge: Nicky James
Place Team Fastest Time
1 Cotswold Whirlwinds 21:15
2 Wild West Misfits 20:63
3 Cotswold Mistrals 21:83
4 Deva Volcanix 21:85
5 Kennet Kingfishers 21:62
6 Ready2Rumble 21:27
Division: 39
Judge: Keith Marshall
Place Team Fastest Time
1 Underdogs Astray 20:77
2 Fenland Flame 20:42
3 Cotswold Maestros 20:12
4 Brigg Muttley Mischief 21:03
5 Just Jets 21:67
6 The Flying Scots Toerags 20:47
Division: 40
Judge: Justin Shearing
Place Team Fastest Time
1 Hinckley Hounds 21:02
2 Happy Heroes 21:45
3 Cambridgeshire Crusaders 21:43
4 Northants Eagles 21:94
5 Funky Fidgets 21:51
6 Delta Dynamite 22:40
Division: 41
Judge: Rebecca Solomon
Place Team Fastest Time
1 Wire Springs 20:63
2 Commandos on Exercise 20:65
3 Manx Maybes 21:27
4 Karma Down 21:43
5 Coventry Dodgers 22:23
6 Four In The Fast Lane 22:38
Division: 42
Judge: Craig Burrows
Place Team Fastest Time
1 Lomond Tealy Ducks 21:19
2 Reiver Rioters 21:20
3 DogStar Devils 20:82
4 Bassett Jelly Babies 21:58
5 Scrumpy Vintage 21:14
6 Banbury Cross Paws for Thought 20:48
Division: 43
Judge: Tony James
Place Team Fastest Time
1 Carry on Laughing 20:98
2 Yorkshire Springers 21:06
3 Up and Running Rabble 21:46
4 Zebedee Springers 21:60
5 Kaos & Krackers 20:84
6 Whiterose Bushytails 22:31
Division: 44
Judge: Naomi Pearce
Place Team Fastest Time
1 Dukes Inbetweeners 22:03
2 Muskerhound Myway 21:71
3 Shawcross Minors 21:83
4 Tayside Roadrascals 22:32
5 The Flying Scots Rorz 22:59
6 Scorchin' Rebels 23:34
Division: 45
Judge: Kate Sermon
Place Team Fastest Time
1 Abbots Arrows 21:51
2 Wilmslow Hyenas 21:03
3 Cheshire Wheatsheafs 22:26
4 Cookie Monsters 22:52
5 Carnegie Chargers 22:62
Division: 46
Judge: Mark Child
Place Team Fastest Time
1 Molten Munsters 22:31
2 Wicked Collective 21:64
3 Crossroads 21:09
4 Paws 8 F1 22:10
5 Trying 4 Mutts 22:82
6 BYOB Chasers 23:18
Division: 47
Judge: Louise McDermott
Place Team Fastest Time
1 Good'n Ready 22:33
2 Essex Essentials 22:62
3 Jumping 4 Balls 22:41
4 Bristol Ball-istic Bombers 22:38
5 Ra Ra Lomond 24:44
6 The Unscratchables 22:91
Division: 48
Judge: Steven Musk
Place Team Fastest Time
1 Midshires Mud Larks 22:99
2 Up and Running Reloaded 22:64
3 Fenland Gunfire 23:28
4 Scallywags 22:52
5 Hotshots Hyperdogs 24:71
6 Nottingham Hoods 24:76
Division: 49
Judge: Sonya Taylor
Place Team Fastest Time
1 Beating Herts 22:97
2 The Sussex Speedos 22:85
3 Cambridgeshire Cavalry 22:95
4 Trigger Happy Clan 22:96
5 Kerelsey K9 Skippers 22:71
6 Atomic Force 22:38
Division: 50
Judge: Ray Lewis
Place Team Fastest Time
1 Free Wheelers 22:35
2 Doncaster Eastern Stars 22:86
3 Ramsden Rollers 25:37
4 Fun 4 Mutts 23:85
5 Happy Humbugs 26:71
6 Manx Misfits 22:14
Division: 51
Judge: Rachel Kuttner
Place Team Fastest Time
1 Wicked Wobblers 23:31
2 Scrumpy Gold 23:17
3 Lazy Bones 24:25
4 Gofour Imps 28:58
5 Blackpool Quasars 25:94
6 Wuff N Ready Runners 25:22
Division: 52
Judge: Ryan Mills
Place Team Fastest Time
1 Paws 8 F1 Velocity 24:16
2 DogStar Diddy Dogs 23:29
3 Frost Bytes 24:35
4 Bassett Jelly Atrics 25:40
5 Smudgie's Lomond Super Woofers 25:70
6 Cotswold Breezes 22:84
Division: 53
Judge: Michael Minich
Place Team Fastest Time
1 Keresley Colliers 23:92
2 Springers 23:13
3 Byte Marks 23:99
4 Midnight Foxes 23:87
5 WTF Happened 24:87
6 Nene Valley Relays 24:80
Division: 54
Judge: Stuart Harrison
Place Team Fastest Time
1 Wire Links 24:97
2 Bristol Ball-istic Missiles 24:54
3 Able Antics 24:98
4 Absolutely Fabulous 25:25
5 Geordie Howlers 24:15
6 Hotshots Hooligans 34:09
Division: 55
Judge: Leanne Hyde
Place Team Fastest Time
1 Keresley K9 Runners 25:56
2 South Riding Vulcans 26:15
3 Essex Extras 26:73
4 Ready2Marmot 26:35
5 Calverley Lord Paws 24:14