BFA Championships, Holt Farm, Southam : Results

Back To Tournament
Division: 1
Judge: Steve Leek
Place Team Fastest Time
1 Bassett Hotdogs 16:80
2 Live Wires 16:87
3 High Flyers 16:84
4 Extreme Racers 17:23
5 Bristol Ball-istics 17:18
6 Shooting Stars 17:10
Division: 2
Judge: Penny Charlton
Place Team Fastest Time
1 Molten Magnets 17:78
2 Time Flyz 17:96
3 Rotherham Rockets 17:77
4 Dream Team Supreme 17:79
5 Wire Flash 18:23
6 Aces Hearts 17:84
Division: 3
Judge: Brenda Holland
Place Team Fastest Time
1 Jets 17:60
2 Cheshire Set 17:48
3 Northants Falcons 17:92
4 Doncaster Belle Stars 17:82
5 Sheffield Speeders 18:14
Division: 4
Judge: Gail Baker
Place Team Fastest Time
1 Lightning Strikes 17:86
2 Greetland Grasshoppers 17:79
3 Shooting Star Comets 17:93
4 Delinquent Dolphins 17:63
5 Alpha Dogz 18:29
6 Mansfield Marnicks 18:13
Division: 5
Judge: Dave Long
Place Team Fastest Time
1 Red Rose Rascals 18:18
2 Jet Streams 17:97
3 Coventry Racers 17:60
4 Cleveland Comets 17:62
5 Speed Demonz 17:85
6 Crazy Chieftains 18:32
Division: 6
Judge: Rebecca Solomon
Place Team Fastest Time
1 Gofour Imps 18:33
2 Hampshire Harriers 18:55
3 Shooting Star Moonies 18:67
4 Molten Muzzles 18:74
5 Northants Wagtails 18:33
6 Brigg Muttley Crew 18:78
Division: 7
Judge: Gemma Hardiman
Place Team Fastest Time
1 Barkshire Bandits 18:33
2 Cheshire Cheeses 18:42
3 Cambridgeshire Catapults 18:67
4 Nuneaton Flyers 18:84
5 Racing Herts 18:92
6 Essex Flyball Team 19:52
Division: 8
Judge: Robin Holding
Place Team Fastest Time
1 Grease Lightning 18:28
2 Extreme Acceleration 19:00
3 Power Jets 18:75
4 Kiveton Katapults 18:54
5 Newton Heath Timelords 18:58
6 Wire Sparks 18:34
Division: 9
Judge: Shaun Burrows
Place Team Fastest Time
1 Tyne Tailwaggers 18:39
2 Sheffield Scooters 18:60
3 Hotshots 18:68
4 Spinning Pods 18:80
5 High Voltage 18:93
6 Molten Meteors 19:75
Division: 10
Judge: Maureen Hendry
Place Team Fastest Time
1 Crazy Commandos 18:55
2 Blackpool Super Nova 18:90
3 Bristol Ball-istic Rockets 18:83
4 Instant Reaction 18:75
5 Ghost Owlers 18:65
6 Hampshire Hopefuls 19:29
Division: 11
Judge: Chris Fulford
Place Team Fastest Time
1 Cheshire Monocles 19:26
2 Northants Hawks 19:54
3 Rapidz 19:17
4 Cambridgeshire Cannons 19:22
5 Cleveland Hurricanes 19:84
6 Molten Marvels 19:30
Division: 12
Judge: Howard Campbell
Place Team Fastest Time
1 Electric Wires 18:78
2 Fylde Rollercoasters 19:15
3 Bassett Allsorts 19:10
4 Kennet Zingers 18:69
5 Lightning Storm 19:72
6 Aces Dominos 19:98
Division: 13
Judge: Sam Bawden
Place Team Fastest Time
1 Red Rose Renegades 19:02
2 Dashing Dolphins 19:02
3 Hatchford Hurricanes 19:05
4 WOW F 19:10
5 Cambridgeshire Chargers 19:51
6 Cleveland Tornadoes 19:91
Division: 14
Judge: Craig Walker
Place Team Fastest Time
1 Wire Springs 19:35
2 Aces Diamonds 19:20
3 Notts Supadogs 19:61
4 Molten Magic 20:50
5 Mad Mutt-leys 19:26
6 Instant Recall 20:32
Division: 15
Judge: Gill Johnson
Place Team Fastest Time
1 Wire Connexion 20:31
2 Grasshopper Express 20:54
3 Warwickshire Whirlwinds 19:91
4 Ramsden Reelers 20:03
5 Paws 8 19:78
6 Monster Mania 20:26
Division: 16
Judge: Andy Bawden
Place Team Fastest Time
1 Dream Team 19:23
2 Carry On Regardless 20:05
3 Coventry Dodgers 19:72
4 Demon Racers 19:28
5 Shooting Star Rockets 20:33
6 Rooky Racers 20:26
Division: 17
Judge: Jayne Owen
Place Team Fastest Time
1 Allstar Predators 18:97
2 Wilmslow Coyotes 19:59
3 Coyote Ruff and Tumble 19:07
4 The Swifts 19:64
5 Molten Minstrels 20:12
6 Jolly Jets 20:28
Division: 18
Judge: Kristian Allcorn
Place Team Fastest Time
1 Alpha Bedlam 19:36
2 Fantastic 4 Freestylers 20:12
3 Bristol Ball-istic Extraset 20:02
4 Gofours Poachers 20:36
5 Nuneaton Bees 20:09
6 Bassett Tutti Fruitti's 20:73
Division: 19
Judge: Hazell Brown
Place Team Fastest Time
1 Dodgy Dolphins 20:07
2 Bone Idol 19:62
3 Pods on the move 20:45
4 Doghouse Smash 'n' Grab 20:40
5 Hinckley Heelers 21:08
6 Sheffield Springers 21:67
Division: 20
Judge: Bob Haworth
Place Team Fastest Time
1 Mansfield Mavericks 20:62
2 Tyne Tailtwisters 20:19
3 Lightning Flash 20:69
4 Crazy Crossbows 20:72
5 High Velocity 19:81
6 Running 4 Mutts 21:14
Division: 21
Judge: Darren Dent
Place Team Fastest Time
1 Hinckley Hounds 20:15
2 Kiddy Minors 20:05
3 Ramsey Raiders 19:57
4 Ready2Fly 20:51
5 Crazy Catapults 21:55
6 Kennet Hotwings 99:99
Division: 22
Judge: Debbie Berry
Place Team Fastest Time
1 Tyne Tailspinners 20:48
2 Blackpool Quasars 19:82
3 Rotherham Razors 20:02
4 Greedy Grasshoppers 20:78
5 Bassett Jelly Atrics 20:58
6 Carry on Herding 20:82
Division: 23
Judge: Donna Culley
Place Team Fastest Time
1 Malmesbury Monks 20:24
2 Podextras 19:94
3 Cleveland Arrows 20:74
4 Hampshire Hooligans 21:35
5 Hotshots Hooligans 20:96
6 Scallywags 20:52
Division: 24
Judge: Sue Allen
Place Team Fastest Time
1 Fylde Surfers 20:25
2 Leaping Herts 20:27
3 Red Rose Racketeers 21:04
4 Sheffield Striders 21:21
5 Notts Supasonics 22:28
Division: 25
Judge: Nikki Manley
Place Team Fastest Time
1 Newton Heath Scorcerers 21:28
2 Shooting Star Jokers 22:07
3 Forge Mill Flyers 21:04
4 Fantastic 4 Flat-Out 21:46
5 Alpha Anarchy 23:88
6 Kiveton Kongas 22:52
Division: 26
Judge: Sam Clarke
Place Team Fastest Time
1 Paws 8 Go 4 it 20:29
2 Marsh Owlers 20:54
3 Lightning Bolt 21:41
4 Coyote Misfits 21:30
5 Hatchford Hustlers 20:80
6 Pounding Herts 20:73
Division: 27
Judge: Jason Baker
Place Team Fastest Time
1 Danetre Waves 20:90
2 Essex Express 21:60
3 Sheffield Sprinters 21:07
4 Lomond Raiders 20:64
5 Yorkshire Foxes 21:27
6 Wilmslow Hyenas 20:89
Division: 28
Judge: Tony Cain
Place Team Fastest Time
1 Barkshire Bambinos 20:76
2 The Northern Bytes 19:91
3 Doncaster Eastern Stars 20:74
4 Bassett Variety Pack 21:72
5 The Killa Bytes 19:97
6 Shooting Star Rebels 22:85
Division: 29
Judge: Anne Alcock
Place Team Fastest Time
1 FourPaws Racing 20:87
2 Molten Metals 21:82
3 Beating Herts 21:81
4 Trying 4 Mutts 22:40
5 Northants Harriers 21:67
Division: 30
Judge: Nick Pearce
Place Team Fastest Time
1 The Abbots 20:91
2 Cambridgeshire Cheetahs 21:42
3 Allstar Fever 21:60
4 Four In The Fast Lane 21:84
5 Lightning Sprites 21:85
6 Cheshire Toppers 21:88
Division: 31
Judge: Wayne O'Rourke
Place Team Fastest Time
1 Doncaster Dinky Stars 20:79
2 Daventry Bumbles 21:45
3 Rotherham Runarounds 21:47
4 Rotherham Runners 21:10
5 Terrierists 21:73
6 Hampshire Hounds 21:35
Division: 32
Judge: Ryan Mills
Place Team Fastest Time
1 Hawk Owlers 21:38
2 Doghouse Fast 'n' Furious 21:30
3 Nuneaton Cyclone 22:08
4 Abbots Aliens 21:35
5 Malmesbury Abbotts 23:11
6 Podlets 25:02
Division: 33
Judge: Tony Hodge (Deceased March 2016)
Place Team Fastest Time
1 Newton Heath Warlocks 22:25
2 Midshires Mud Larks 21:60
3 Cookie Monsters 21:99
4 Power Paws 22:17
5 Blackpool Nova 23:23
6 South Riding Vulcans 23:49
Division: 34
Judge: Rachel Child
Place Team Fastest Time
1 Coventry Blitzers 22:56
2 Carry On Racing 21:20
3 Bone Shakers 21:51
4 Aces Angels 22:35
5 Hucknall Speedsters 23:27
6 Demon Pawz 23:44
Division: 35
Judge: Doreen Smith
Place Team Fastest Time
1 Warwickshire Woofs 22:76
2 Just Jets 23:13
3 Molten Munsters 23:10
4 Dream Team Maddogz 23:90
5 Keresley K9 24:00
6 Sheffield Scurriers 25:71
Division: 36
Judge: Len Titterington
Place Team Fastest Time
1 High Volume 22:03
2 Hampshire Hogs 21:84
3 Hotshots Hit 'n' Run 23:33
4 Wired 4 Action 23:15
5 Bone Chillers 23:80
6 Bristol Ball-istic Missiles 25:07
Division: 37
Judge: Val Currie
Place Team Fastest Time
1 Paws 8 Cool Runnings 23:51
2 Swift Reaction 22:94
3 FourPaws On The Move 22:98
4 Cheshire Wheatsheafs 24:20
5 Essex Extras 24:40
Division: 38
Judge: Terry Condra
Place Team Fastest Time
1 Coloured Wires 24:02
2 Cambridgeshire Chuggers 24:64
3 Midshires Muckwits 24:05
4 Northants Eagles 25:05
5 Kennet Nuggets 23:71
6 Delta Force 99:99
Division: 39
Judge: Paula Merryman
Place Team Fastest Time
1 Extreme Fury 23:55
2 South Riding Hurricanes 26:54
3 Blackpool Orion 24:38
4 Medium Waves 25:07
5 Tyne Tinkers 26:03
6 Coyote Hopefuls 44:20
Division: 40
Judge: John Percivaldi
Place Team Fastest Time
1 Dolphin Friendly Tuna 24:58
2 Warwickshire Wildcards 25:04
3 Fun 4 Mutts 23:38
4 Blackpool White Dwarf Stars 24:30
5 Ramsey Rascals 24:96
6 Fast Lane 4x4's 26:91
Division: 41
Judge: Cath Locke
Place Team Fastest Time
1 Fylde Piers 25:70
2 Ramsey Rebels 25:27
3 Who Paws Wins 27:44
4 Scallywaggers 25:57
5 Merlins Magicians 25:02
6 Rapidz Rebelz 26:74